събота, 17 февруари 2018 г.

Новият европейски шампион по баскетбол е Испания

• Новият европейски шампион по баскетбол е Испания

Снимка: basketball.bg

Испания е новият европейски шампион по баскетбол за мъже. Момчетата на Серджо Скариоло победиха Литва с голямата преднина от 80-63. Испанците се завръщат на върха на Европа, като това е тяхна трета титла за последните четири първенства. На миналото издание на Евробаскет те останаха на трето място, а Франция стана шампион. Испания има осем комплекта медали от последните девет европейки първенства.

Пау Гасол отново показа огромната си класа, извеждайки отбора си до победа с дабъл дабъл от 25 точки и 12 борби. Напълно очаквано той беше избран за “Най-полезен играч” на ЕвроБаскет 2015. Звездата на "Чикаго Булс" завърши турнира със средни показатели от 25.6 точки, 8.8 борби, 2.9 асистенции, 2.3 чадъра и 0.3 отнети топки. За Литва с по 13 точки завършиха Мантас Калниетис и Реналдас Сейбутис, а 10 точки и 9 борби регистрира Йонас Валанчунас. За литовците утехата е, че спечелиха директна квота за Олимпийските игри в Рио де Жанейро.